Jdi na obsah Jdi na menu
 


Charakteristika želv

21. 3. 2008

Želvy patří do stejné skupiny jako hadi nebo ještěrky - tedy mezi plazi. Zažily zrození dinosaurů i jejich vyhynutí a i v té době vypadaly stejně jako dnes.
Krunýř želvy je kostěný. Vznikl srůstem páteře, žeber a kostěných destiček. Na povrchu jsou jednotlivé štítky, které mají charakteristický tvar, zbarvení i velikost. Vpředu je otvor pro přední končetiny a hlavu, vzadu je otvor pro zadní končetiny a ocas.
Krunýř se skládá ze dvou částí - hřbetní a bříšní štít. Hřbetní se nazývá karapax a břišní plastron. Při pohledu zhora není plastron vidět, protože je menší než karapax. Plastron je i plochý oproti karapaxu a mívá méně nápadné zbarvení. Oba štítky jsou po stranách srostlé.
Většina těla je ukryta v krunýři. Nohy, hlava i ocas jsou pokryté kůží, ve které nejsou žádné žlázy a která je kryta drobnějšími šupinkami. Ževla občas vyměňuje pokožku, která se odlupuje po menších kouscích.
Želvy dýchají plícemi stejně jako lidé, ale protože mají nepohyblivý krunýř, tak želva vtahuje a vydouvá kůži na krku - to jsou její dýchací pohyby (často si taky pomáhá pravidelnými pohyby předníma nohama).
Želvy jsou studenokrevné, to znamená, že nemají stále stejnou teplotu těla jako ji máme třeba my. Když je chladno, tělo želvy vystydne a želva se přestane pohybovat a přijímat potravu.

Podle prostředí ve kterém želvy žijí rozlišujeme druhy suchozemské a vodní a typy přechodné.
Suchozemské želvy mají tvrdý a těžký krunýř. Jeho vrchní část bývá vyklenutá, někdy velmi nápadně. Štítky jsou různě zbarvené i tvarované.
Vodní želvy žijí ve sladkých vodách (jezera, řeky) někdy i v mořích.
Přechodný typ želv (želvy bahenní) žije na souši i ve vodě. Často se tyto druhy zdržují v močálech. Tvarem krunýře trochu připomínají vodní, nohama zase suchozemské želvy. Mezi prsty mají plovací blány.

Želví krunýř roste do dospělosti želvy a po dospění roste okolo 1 rok/0,5 cm.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zimování

(Petra Soukupová, 18. 6. 2011 20:39)

Kdy tak přibližně poznáme že želva chce spát můžeme ji dát na zimní přenocování do krabice s listím a dát ji k topení ?? Jak dlouno bude spát ?? A jak mám poznat jestli spí nebo není na živu

Re: Zimování

(Fffffffffffyt, 12. 5. 2014 18:30)

Pod ani vedle topení určitê ne.

ževla

(edsre, 14. 4. 2010 18:26)

místo želva tam maj ževla

Re: ževla

(hhhzhh, 18. 6. 2011 20:40)

:D

Kolik má měřit

(Petra Soukupová, 18. 6. 2011 20:36)

Ahoj jsem Petra chtěla bych vědět jak má být velká želva když jí jsou už 3 roky a jak bude veliká v dospělosti děkuju