Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čím krmit

24. 3. 2008

Suchozemské želvy bych zařadila do všežravců, přizpůsobených a donucených vnějšími vlivy k přijímání rostlinné potravy, respektive námi donucených býložravců. Celý jejich metabolismus a trávicí soustava je dlouholetým vývojem přizpůsobena k přijímání a zpracování bohaté potravy. Všimněte si venku o jejich urputnou snahu získat jakoukoliv jinou výživnější potravu (o volně žijících želvách čtěte v následujícím článku...). Nicméně tyto sklony k všežravosti zcela zásadně zasahují do praktického chovu. Snaha želv o příjem na živočišné bílkoviny (viz další článek ZDE) se liší druh od druhu. Nejvýraznějšími snaživci jsou tyto druhy uvedené v pořadí se sestupnou tendenci “snaživosti“. Testudo: horsfieldii, hermanni boettgeri, hermanni hermanni, graeca ibera, ostatní poddruhy T. gracea, Geochelone elegans, nesrovnaně umírněnější je T. marginata. Přibližně stejně jako T. marginata jsou na tom zvláště mláďata Geochelone pardalis babcocki, pardalis pardalis, radiata. Dospělí vzrostlí jedinci posledně jmenovaných druhů jsou už daleko “rozumnější“. Chovatelé často “vytříbené“ chuti svých miláčků podléhají a potom složení podávané potravy zdaleka neodpovídá skutečným požadavkům želv. Krmná dávka pak mnohonásobně převyšuje svoji nutriční hodnotnou potravu, kterou jsou želvy schopny v místech svého přirozeného výskytu nalézt. Již skutečnost, že v našich chovech krmíme celou sezonu převážně zeleným krmením, znamená pro populace divoce žijících želv zcela nedosažitelný luxus. Jistě i v domově želv dozrávají semena, ovoce, raší čerstvá směs nejrůznějších trav a plevelů, dají se najít hlízy rostlin, mrtvý brouk, občas zbytek po hostině nějakého místního predátora. Jenže je to v případě výživnějších plodů pouze sezónní v případě želvou ukořistěné živé potravy výjimečná záležitost. To je to samé jako bychom jedli POUZE to co nám chutná, takový bůček se zelím by naším metabolismem pěkně zacvičil. Základ krmné denní dávky by se měl skládat z pampelišek, jitrocelem, jetele, různých plevelů, bodláků, lze zkrmovat širokou škálou rostlin, jejichž názvy čtěte v dalším článku ZDE. Ideální stav, ne však dostupný každému, je vzít po ránu kosu a jít nasekat hezky na louku směs rostlin, prospěje to nejen želvám, ale i chovateli. Vše ostatní jako zelenina a ovoce je možné občas použít jako zpestření a obohacení krmné dávky. V zimním období, pokud želvu nezimujete, je jediná dostupná a svým složením vhodná možnost a tou je mimo kvalitního sena, čínské, respektive pekingské zelí. Jeho složení nejvíce odpovídá tomu, čeho potřebujeme dosáhnout. Zato ale salát, ať už jakýkoliv druh, je naprosto nevhodný a lze jej považovat pouze za pamlsek. V zimě lze doporučit třikrát, čtyřikrát týdně obohatit stravu granulemi.

 

 

Vše živé, co nedokáže želvám včas uniknout poslouží jako vítaný doplněk jídelníčku.

 

 

Taková louka je ideální krmná základna. Geochelone pardalis (foto 1) si pochutnává na krátké travičce, neřeší zda je to jen obyčejná tráva nebo jetelík, berou vše a nadšeně. Zato Testudo hermanni (foto 2) si vybírá, do obyčejné klasické trávy se jim nechce, musí alespoň trochu připomínat lupen. I malé želvy jsou schopné v terárku vybrat ze směsi nasekané luční trávy to co jim v danou chvíli vyhovuje. Jako náhrada je čínské zelí nepostradatelné.

 

 

 

Zdroj: www.zelvy.wbs.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

nejí

(Abby(Eby), 2. 1. 2014 15:27)

ahoj moje želva vůbec nehce jíst a tak nevíme co máme dělat :(
díky za odpověď :-)

Banán

(Týna, 9. 8. 2013 11:25)

Ahoj může moje želva-Suchozemská čtyřprstá jíst šlupky od banánů? Děkuji za odpověď :)

zelvi strava

(ana, 13. 3. 2009 10:58)

nase zelva nechce jist ovoce ani zeleninu a ji jenom granule pro zelvi nemohla byste nam pomoct

Re: zelvi strava

(libuše, 23. 3. 2013 9:00)

AHOJ JÁ BYCH ŘEKLA ŽE JE TOHO OVOCE A ZELENINY PŘEJEZENÁ TAK JI DÁVEJ GRANULKY A SKUS JI DÁT KOUSEK MASA

SuperSuper

(jojo:), 25. 1. 2013 17:22)

Je to super moc díky za radu:)))):)))):)))):))))

HORSFIELDII

(ROY, 28. 5. 2009 16:29)

LIDI MAJ TENDENSE UCIT ZVIRATA,MNELO BY TO BYT NAOPAK.JEN BYCH SE JESTE OPTAL JAK URCIT STARI A JAK ODHADNOUT DENI DAVKU NERAD BYCH UBLIZOVAL OTILOSTI.JEDNA SE O ZELVU CTYRPRSTOU DEKUJI A MNEJTE SE VY Y KAMOSI ZELVY dvoracekroy@seznam.cz

pro gabryelu

(Jura, 15. 3. 2009 18:15)

Radši se nauč psát...naprosto s tím souhlasím je to aspoň že života želv a ne z těch "odborných" knížek pro děti...

zelva

(gabryela, 14. 3. 2009 16:36)

ahoj co to pisete za nesmysli